Sirný pramen

Sirný pramen má blahodárné účinky na organismus, které byly zjištěny již v 16. století. Pramen je zde velmi silný, díky vysokému obsahu sirovodíku. Nejtypičtějším projevem sirných pramenů je nezaměnitelný zápach, který inspiroval naše předky k četným nelichotivým pojmenováním, proto je název celé zdejší oblasti Smraďavka.

Při pohledu zblízka upoutá bílý povlak v místě, kde voda dopadá na kameny. Tahle barva je dalším typickým průvodním jevem sirných pramenů. Povlak je tvořen vrstvou a nánosy sirných bakterií. Je to nezvyklá podívaná a vůbec se nechce věřit, že by voda odtud vytékající mohla být pitná, a ještě k tomu léčivá. Místní obyvatelé a lidé z blízkých a vzdálených obcí přijíždějí s různými nádobami a odvážejí si ji s sebou domů.

Přírodním léčivým zdrojem je minerální voda středně mineralizovaná, geochemického typu HCO3-Na, sirná, studená, hypotonická.

Pitné kůry pomáhají při léčbě nemocí zažívacího traktu, poruchách látkové výměny, onemocnění ledvin a močových cest.

Léčba trávicí soustavy – mírně neutralizuje žaludeční kyselinu, má protizánětlivý účinek, podporuje zažívání

Poruchy látkové výměny – ovlivňuje rovnováhu mezi tvorbou a vylučováním kyselých a zásaditých látek v našem organismu, pozitivně ovlivňuje hladinu cukru v krvi a zvýšení ukládání glykogenu v játrech (glykogen je ukládací forma sacharidů, které vaše tělo má v rezervě ve svalech a v játrech. Jaterní glykogen slouží především k udržování hladiny krevního cukru).

Onemocnění ledvin a močových cest – má diuretické účinky (zvyšuje tvorbu a vylučování moči), podporuje funkci močového měchýře

Vliv na pohybový aparát – pozitivní vliv na tvrdost kostí a zubů, výživu chrupavek

Účinky přírodního sirného pramene: Sirné vody mají protizánětlivý, protibolestivý a desinfekční účinek, dochází k uvolnění svalových spazmů, pozitivnímu ovlivnění pojivové tkáně a zlepšení prokrvení, nastává útlum alergických reakcí a vzestup nespecifické imunity. Účinek je tedy celostní a zahrnuje pozitivní vliv na kůži i celý pohybový aparát, výrazné bývá i ovlivnění únavového syndromu.

Se doporučuje krátká (maximálně dvouminutová) teplá sprcha, která změnou iontového složení na tělním povrchu a prokrvením kůže zlepšuje resorpci účinných látek minerálních vod. Nutno odložit všechny šperky.

Teplota lázně je 36 – 38°C, trvá 15-20 min. Koupel je možno absolvovat 3x týdně, pokud lékař nedoporučí jinak.

Součástí procedury je celkový suchý zábal vleže na lehátku s mírně podloženou hlavou po dobu 10 min. 

Atopický a chronický ekzém
Lupénka
Akné
Stavy po popáleninách
Artróza
Revmatismus mikrokloubní a svalový
Degenerativní kloubní onemocnění 
(po operacích s použitím kloubní náhrady, po amputacích)
Zánětlivé kloubní choroby
Dětská mozková obrna
Parkinsonova nemoc (neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, které přímo souvisí s úbytkem nervových buněk v části mozku)
Nervosvalová onemocnění

Bronchiální astma
Epilepsie (záchvatovité onemocnění mozku)
Těhotenství
Těžké nemoci srdce a krevního oběhu
Infekční nemoci (chorobný stav, při kterém dochází k poškození hostitelského makroorganismu prostřednictvím parazita, který narušuje vnitřní prostředí makroorganismu, aby tak získal prostředí k vlastnímu růstu a množení)
Aktivní tromboflebitida (zánět žil)
Aktivní psychóza (závažný duševní stav, který lze definovat jako neschopnost chovat se a jednat v souladu s okolnostmi)
Astabilní cukrovka
Inkontinence

Do sirné koupele nevstupujte:

bezprostředně po konzumaci jídla

nalačno

po požití kávy, alkoholu